“E hena dita me e ftohte” Meteorologia tregon surprizat e MOTIT per javen qe vjen

by admin

Meteorologia Rezarta Xhakollari thotë se duke nisur nga e diela temperaturat do të pësojnë rënie të ndjeshme. Te dielen temperaturat minimale do të zbresin deri në -10 gradë Celcius në veri por edhe zona e ulët dhe bregdetare do të zbresë në vlera 0 deri në 3 gradë”, tha Xhakollari.

Fillimi i javës do të karakterizohet nga mot i kthjellët, por i ftohtë, me ngrica e akull sidomos në veri.

“ Dita e hëna do të jetë një nga ditët më të ftohta të janarit. Parashikohet që termomentri të zbresë në vlerat -14 gradë në zonat malore. Thuajse i gjithë vendi të jenë në grica por do të jetë kthellët. Do të ndërpriten reshjet në të gjithë vendin. Të martën priten të rikthehen reshjet e borës, por do të jenë të pakta”, shtoi ajo.

Në gjysmën e dytë të javës temperaturat do të kthehen në vlerat e tyre normale për muajin janar, ku në veri vlerat maksimale do të jenë 4 gradë Celcius dhe do të arrin 13 gradë Celcius në bregdet. 

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy