Edi Rama thyen heshtjen për Arben Ahmetajn

by admin

Kryeministri Edi Rama ka thyer heshtjen në lidhje me kërkesën për arrestim të ish-zv/kryeministrit Arben Ahmetaj. Në një live në Facebook, Rama ka deklaruar se ky arrestim ishte test për këtë qeveri dhe për reformën në drejtësi. Po ashtu Rama ka deklaruar se rasti i fundit që është dënuar gjatë 31 viteve drejtësi, është Fatos Nano.

“Sot votuam kërkesën e SPAK për të autorizuar arrestimin e një deputeti, ka mbuluar detyra të rëndësishme. Ky zyrtar i lartë ishte një tjetër test për ne, si nismëtarët e Reformës në Drejtësi. E kam kërkuar me shumë ngulm këtë reformë, e kam menduar shumë mirë dhe kam folur për atë që kam menduar. Ne i hymë detit në këmbë për të nxjerrë matanë Reformën në Drejtësi. Fatos Nano ishte rasti i fundit i persekutimit që nga koha e para mbretërisë dhe deri shumë vonë. Kur kam thënë se duam një reformë të re dhe të ndershme në hetime dhe gjykimeve, nuk kam qenë vetëm lideri i opozitës por edhe kryeministri i Shqipërisë. Nuk kam folur për të qenë në rregull si paraardhësit e mi. Jam përpjekur për ta miratuar edhe me koston e prishjes së koalicionit. Nuk jam përpjekur thjeshtë për ata që dje në qeveri baltosën sa mundën. E kam pasur edhe për nivelin e lartë të qeverisjes sonë. Këtë mision ma kanë besuar shqiptarët.” tha Rama.

“Unë nuk pajtohem dot me askënd që abuzon me besimin si një mundësi të palejueshme për të fryrë xhepin. Jam gati që të mbaj baltën por nuk kam qenë dhe nuk jam kurrë gati që të mbaj në shpinë askënd që e kujton kurrizin e një kali që mund ta kalërojë për të shirë për vete,” deklaroi Kryeministri.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy