I arrestuan dhëndrin por ja cila është arsyeja pse ish-kryeministri Berisha i shpëtoi burgut

by admin

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka caktuar sot masën e sigurisë “Detyrim paraqitje” dhe “Ndalim dalje jashtë shtetit” për ish-kryeministrin Sali Berisha.

Berisha po hetohet nga Prokuroria e Posaçme për korrupsion pasiv, pastrim të produkteve të veprës penale, deklarim të rremë dhe fshehje të pasurisë.

Mësohet se për Berishën nuk është dhënë një tjetër masë më e fortë ajo e arrestimit me burg, për shkak të moshës. Ish-kryeministri disa ditë më parë festoi 79-vjetorin.

Masa e sigurisë u vendos në kuadër të hetimeve të nisura për privatizimin e kompleksit sportiv “Partizani”.

SPAK ka nisur hetimet mbi këtë çështje pas një kallëzimi të bërë nga Taulant Balla në vitin 2020, asokohe kryetar i grupit parlamentar socialist./opinion/

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy