Itali/ Gjeti një shtëpi me qira, pagoi 1500 euro por ishte mashtrim: “Shtëpia nuk ekzistonte, tani jetoj në hotel”

by admin

Ai ka marrë telefonaten e jetës. Ato që të rinjtë presin me padurim për të qenë më në fund në gjendje të ndërtojnë një të ardhme solide. “Ne ju punësojmë, filloni pune nga e hëna 3 prill”. Prandaj, protagonisti i ndodhisë mbushi valixhet dhe për ditë të tëra kërkoi strehim në Romë – një ndërmarrje tashmë e mundimshme -.

Më pas, në një faqe të njohur të njoftimeve të shtëpive, vjen njoftimi i cili duket se i përshtatet shumë: çmimi i duhur, zona e rehatshme dhe e mirë-servuar. Por për tridhjetë vjeçarin në fjalë, i cili dëshiron të mbetet anonim, sapo nisin problemet.
Mashtrimi i shtëpisë që nuk ekziston

“Njoftimi shkruhej: ‘i lirë nga 1 prilli’… dhe mbase duhet ta kisha kuptuar menjëherë se mund të ishte një genjeshter prilli”, rrëfen viktima me një buzëqeshje të hidhur. Në realitet, gjithçka dukej se ishte në rregull: kontakti i parë me telefon, shkëmbimi i dokumenteve në WhatsApp dhe ajo nxitim që lind nga të dyja palët kur jeni afër mbylljes së një marrëveshjeje. Qiramarrësi i supozuar i tha të riut fiorentin se ai ishte një ushtarak nga Viterbo, bashkangjiti kartën e tij të identitetit dhe shtoi disa fakte për shtëpinë që e bindi menjëherë djalin të bllokonte dhomën.

“Për 400 euro në muaj mund të kisha një dhomë me një krevat dopio, një banjë private, si dhe komoditetin për të qenë afër stacionit të metrosë. Një ëndërr. Dhe ata që kërkojnë një shtëpi në Romë e kuptojnë se çfarë dua të them. Por më pas, me kalimin e kohës, dyshimet u futën. Në fakt, pasi kishte dhënë 1500 euro midis një depozitë dhe rrogave të kërkuara për dy muaj, ushtaraku i këndshëm dhe i zhytur në mendime, me të cilin fola për ditë të tëra, u bë befas i pakapshëm, derisa ishte pothuajse i pagjurmueshëm.

Ne kemi planifikuar për sot në mëngjes (e diel 2 prill ed), para shtëpisë. Kështu që herët në mëngjes nisa të ngisja makinën dhe nga Firence, i ngarkuar me valixhe dhe shpresa, mbërrita në orarin e caktuar. Aty ku, megjithatë, minutat kaluan dhe kuptova se më kishin mashtruar”.

Mesazhi dhe ankesa

Pas telefonatave dhe mesazheve të ndryshme – gjithnjë e më shumë i shqetësuar – në fakt, ushtaraku i dyshuar është rishfaqur. “Ai më dërgoi një mesazh në WhatsApp në të cilin më njoftoi se kishte një problem serioz në familje dhe se nuk mund të ishte i pranishëm deri të mërkurën për të më dhënë çelësat e shtëpisë.

Dhe aty kuptova se sapo isha bërë viktimë e një mashtrimi”. Djali telefonoi prindërit e tij të cilët të alarmuar tentuan të bllokonin transaksionin bankar, por ato para ishin hequr tashmë nga llogaria, e cila rezultoi se ishte një kartë me parapagesë e një banke gjermane: pseudonime të pakthyeshme. U zhduk në ajër, ashtu si shtëpia ku mendonte se mund të fillonte një jetë të re.

Dhe kështu ai vendosi të shkonte në komisariatin më të afërt për të denoncuar ngjarjen. “Pasi shpjegova të gjithë situatën dhe tregova bisedat dhe dokumentet, zbulova se karta e identitetit që kisha marrë nga personi (i cili nuk duket se punon në asnjë kazermë në Romë) ishte ndoshta false,”.

Tani për të riun fiorentin ka një rrezik tjetër: mashtruesi zotëron të dhënat e tij personale dhe kartën e tij të identitetit dhe me të dhënat e tij mund të kthehet në mashtrimin e njerëzve të tjerë. “Tani reklama është hequr dhe është pothuajse e pamundur të gjurmosh se kush më mashtroi – thotë ai –. Karabinierët më kanë siguruar se do të hetojnë numrin e celularit të burrit, por më kanë shpjeguar edhe se mund të jetë një vrimë në ujë.

Por paratë e humbura mënjanë, tani problemi është se nuk di ku të fle”.
“Unë jetoj në hotel”

Përkohësisht djali gjeti një dhomë në një hotel. “Ishte sfidë edhe gjetja e një dhome të lirë në këto ditë, para Pashkëve. Nga nesër do të filloj punë por pa e ditur se ku do të fle për një javë. Një situatë që mund të zgjasë për një kohë të gjatë duke pasur parasysh vështirësinë për të gjetur akomodim në kryeqytet”, thotë ai i trishtuar. Dhe i riu donte të raportonte incidentin në përpjekje për të parandaluar që njerëzit e tjerë të përballeshin me të njëjtin mashtrim./atdhe.news/

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy