Kush eshte ‘Tarzani i Dibrës’ qe po cmend rrjetin, sfidon temperaturat ekstreme mes akullit e dëborës: Mos më krahasoni me rusë! (Video)

by admin

Izet Shulku, është 50-vjeçari i cili njihet nga të gjithë si “Tarzani i Dibrës”. Izeti është bërë i famshëm si një njeri ekstremesh e aventurash dhe për lidhjen e tij me natyrën.

Si çdo dimër, edhe këtë dimër, Izeti ka ndarë një videot e tij të guximshme duke u larë në temperaturat e acarta, mes ngricës e dëborës.

“Në -12 gradë. ju lutem të gjithëve mos më dërgoni video rusësh, unë jam Izet Shulku dhe sfidoj gjithë botën. Këpucët i kam veshur që mos të çaj këmbët. Kush do një jetë të shëndetshme të futet këtu pas meje”, dëgjohet të thotë Izeti..

Izeti rrëfen se si e nisi këtë sport ekstrem, të cilin thotë se nuk e ndërron me asgjë.

“Prej vitesh e vijon. Hobi im ishte stërvitja zhytja në borë në akull. Aty gjej kënaqësinë time shpirtërore. Më shumë flej nëpër male ndihem më i lumtur.

Një tjetër pasion i Tarzanit të Dibrës është ngjitja e maleve më të larta të vendit, në shi e në diell.

Tregon se është ngjitur qindra herë në malin e Korabit që është 2764 metra i lartë dhe ka qenë udhërrëfyes për shumë turistë që kanë dashur të vizitojnë majat mallet e Dibrës.

“E kam ngjitur mbi 20 herë malin e Korabit”

Izeti përveç sportit dhe pasionit për natyrën ka nje biznes të vetin lokal ky dhe aty e gjetëm që gatuan shumë mirë të gjitha ushqimet tradicionale të Dibrës.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy