Sëmuret rëndë bashkëshortja e Saimir Tahirit, ish ministri lirohet nga burgu për tu kujdesur për fëmijët

by admin

Ish-Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri do ta vuajë pjesën e mbetur të dënimit jashtë qelisë së burgut. Ka qenë ky vendimi i marrë këtë të premte nga Gjykata e Elbasanit.

Diten e sotme Avokati Maks Haxhia ka folur për lirimin nga burgu të ish-ministrit të Brendshëm të PS Saimir Tahiri ku në një deklaratë për mediat tha se ky i fundit dënimin e mbetur prej 1 vit e 8 muaj e 15 ditë  do e kryejë përmes shërbimit të provës.

Haxhia tha se Gjykata ka vendosur të pranojë 5 kushtet e vendosur nga pala pasi bashkëshortja e Tahirit vuan nga një sëmundje dhe e ka të pamundur të kujdeset për fëmijët e saj.

“Është dënuar për shpërdorim detyre dhe me ndryshimet e reja të kodit penal mund të hiqet si masë. Për rrezikshmëri të theksuar për këtë penale, të ulet pasi nuk mund të pretendohet se ish-ministri të ketë këtë rrezikshmëri. Tahirit i kanë mbetur edhe 1 vit e 7 muaj, e katërta të ketë fëmijë në ngarkim dhe bashkëshorte që është në pamundësi shëndetësore, ajo vuan nga një sëmundje që kur e kapin krizat e ka të pamundur t’i shërbejë fëmijëve.

Këto 5 kushtet gjykata i ka shqyrtuar dhe vendosi qëndrim në shtëpi. Kushtet janë të përcaktuara që do i ketë për shërbim prove. Janë kushte që vetë gjykata i ka cituar dhe shërbimi i provës do jetë në Tiranë, përmes kontaktit telefonik apo fizikisht. Nëse do ti duhet të lëvizë jashtë shtetit nëse do ketë probleme familjar të rëndësishëm. Ligji thotë që çdo person i interesuar ti drejtohet mjekësisë ligjore në funksion të një procesi, vetë Tahiri nuk ka probleme shëndetësore”, tha ai.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy