I ftohti siberian mbërthen vendin, sinoptikani jep lajmin e mire: do te zgjase deri diten e..

by admin

Këtë të shtunë i gjithë vendi është mbërthyer nga i ftohti siberian. Temperaturat do të pësojnë një rënie të menjëhershme nga kjo mbrëmje deri të hënën.

“Vlerat minimale do zbresin edhe në -6 gradë Celsius në qytetet e zonave malore. Maksimumi pritet që të shkojnë jo më shumë se 10-11 duke bërë qe te jemi në kushte tipike dimri.”

Reshjet e dëborës që kanë përfshirë veriun dhe juglindjen përveçse do të zbresin në jug, pritet të përfshijë edhe zonën e Dajtit.

“Edhe kryeqyteti pritet të ketë një rënie të temperaturave, ç’ka do të bëjë që në mbrëmje të kemi prezente reshjet e dëborës në zonën e Dajtit dhe në rrethinat e kryeytetit pritet të kemi shfaqje të flokëve të dëborës, por në sasi të pakta, ndërsa në zonat jugore dhe kryesisht në juglindje pritet që reshjet e dëborës të jenë të konsiderueshme.”

Situata ndryshon të dielën, moti do të jetë i kthjellët si fillim në zonat veriore dhe qendrore, ndërsa në zonat jugore paradite do mbeten prezente reshjet.

“I gjithë territori do jetë nën ndikimin e kthjellimeve dhe kalimeve të pakta të vranësirave.”

Nga dita e martë edhe temperaturat do të përmirësohen, duke pësuar rritje graduale.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy