Rikthehen shirat gjate javes, ja cfare na pret 5 ditet ne vijim sipas SHMU (Tabela)

by admin

Sipas parashikimeve te Motit nga SHMU, masat ajrore të lagështa dhe të ftohta me origjinë veriore që tashmë kanë përfshirë vendin tonë pritet të vazhdojnë të ndikojnë gradualisht në kushtet klimatike edhe gjatë javës në vijm.

Temperatura më e ulët u regjistrua në Korçë sot -3°C, ndërsa temperura maksimale ishte 16°C në Sarandë.

Ditën e Hënë do të kemi mot të qëndrueshem me mbizotërim të kthjellimeve.

Situata ndryshon ditën e Martë dhe të Merkurë ku do të kemi mot të paqëndrueshëm me reshje të herëpasherëshme shiu në formë rrebeshesh të shpejta dhe stuhi afatshkurta. Reshjet e dëborës do të jenë prezente në Alpe dhe relievet malore në lindje. Vlen të theksohet elementi i erës si intensiv dhe problematik me drejtim juglindje-jugperëndim 2-9m/s, ndërsa në bregdet e lugina hera herës era fiton shpejtësi 13-25m/s duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 2-5ballë.

Ditën e Enjte do të kemi mot relativisht të qëndrueshëm me reshje shiu të përqëndruara në jug të vendit, ndërsa ditën e Premte ndërprerje të reshjeve.

Ju falenderojmë që na ndiqni, për informacione të mëtejshme beni follow ne faqen tone ne Fb Portali Shqiptari

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy